Tűz elem a nyár időszakában



Nyár: az emelkedés csúcsra ér. A Fény maximumán ragyog és mindent bevilágít. Beérés, aratás, bőség. A tetőzés információja járja át a földi utazót, aki erről újra és újra megbizonyosodhat. A világos időszak innentől ugyan csökkenni kezd, de ez csak lassacskán válik érzékelhetővé. A Természet végtelenül bőkezűen, érzékeket kényeztető módon kompenzálja a jelenséget.
~ Ládonyi János
Az öt elem fázisai szerint nyáron a Tűz elem energiái hatnak ránk. A jang energia ilyenkor a tetőponton áll. Az aktivitás, a fokozott tevékenység, a lendületesség most a jellemző, és a megfelelő magatartás. A napsütés fokozza a szerotonin (a
boldogsághormon) termelődését, ezzel képes javítani a hangulatunkat. Az ősidők óta ismeretes testi és lelki gyógymódot, a napozást, számos ókori leírás igazolja. Természetes élettani folyamat az is, hogy a nyári nap melegének hatására az erek kitágulnak. A bőr vérellátása fokozódik, javul a sejtek tápanyagellátása, felgyorsulnak az anyagcsere-folyamatok, a salakanyag-eltávolítás is kedvezőbbé válik. Bizonyos bőrproblémák eredményesebben gyógyulnak a természetes
„napterápia” hatására.
A tűz elem hatása
A túlzásoktól azonban óvakodnunk kell, mert a Tűz elem zavara a keringési rendszer megbetegedéseiben nyilvánulhat
meg. Az éjszakai erős izzadás, alvászavar, ok nélküli nyugtalanság, váll- és hátfájdalmak, bemerevedett izmok, a nehézláb-érzés, a láb visszereinek fájdalma, gyulladása szintén a Tűz elem kibillent egyensúlyáról árulkodnak.
A Tűz melege aktivitásra, tettekre sarkall, felmelegít, mozgat, viszont a túlzásba vitt, kóros mennyiség gyulladásokat,
akár lázat is okozhat. Sajnos megesik az is, hogy leég a bőrünk, mert nem védekeztünk elég körültekintően. Az is előfordul, hogy fizikailag is túlterheljük szervezünket, kertet művelünk, sportolunk, állandó mozgásban vagyunk.
Mit igyunk?
Ideális esetben természetesen tiszta vizet. Továbbá teákat, korlátozott menynyiségben, ásványvizet, esetleg hígított
gyümölcs- vagy zöldségleveket (ha lehet, frissen készített, 100%-os gyümölcs-, illetve zöldségleveket). Ha nem vagyunk
intenzív edzésprogramban részt vevő sportolók, különleges ionos vagy proteines italokra egész biztosan nincs szükségünk. A nyári melegben a vízen kívül jó szolgálatot tehetnek a savanykás vagy kesernyés ízű italok.
Ha időnként alkoholtartalmú nedűket is fogyasztanánk, azt mindig ésszel és mértékkel tegyük és, ha lehet, a száraz bort (fröccs formájában) vagy a könnyű sört részesítsük előnyben. A sör sportolás után megadja a szervezet számára a szükséges ásványi anyagokat, de ha lehet, alkoholmentes formában fogyasszuk.
Azt talán már mondanom sem kell, hogy az édesített italokat és az energiaitalokat messzire kerüljük! Ne feledjük azt sem,
hogy a tej inkább táplálék, míg a leves kiváló folyadékforrás.
Bevallom, én sem iszom mindig annyit, amennyit kéne. Nyáron könnyebben teljesítem a normát, hűvösebb időben azonban kevésbé. Ezt a nehézséget próbálom azzal leküzdeni, hogy mindig látható helyre teszem a gyönyörű vizeskancsómat, hogy folyamatosan ellenőrizni tudjam, mennyit ittam már meg belőle. Ráadásul imádom a kávét, ezért azt is figyelembe kell vennem, hogy a kávé dehidratál. Szeretek érdekes italokat kipróbálni, új kombinációkat alkotni – most önökkel is megosztom néhány receptemet.
energy.sk